..
Igły i liście...

60 | 63575
 
 
2008-11-03
Odsłon: 3203
 

Burdele w Tatrach?!

Ahojte!
W Tatrach można powiedzieć: - IDĘ DO BURDELU! – i nie mieć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia! No, chyba że z powodu „znalezienia się poza znakowanym szlakiem turystycznym”. Żona się nie obrazi, nikt nie będzie nam tego zabraniał! Można iść do Burdelu [oczywiście „iść do Burdelu”, a nie „iść do burdelu” – tutaj akurat to samo, ale napisane wielką, czy małą literą – ma WIELKIE ZNACZENIE...] – dlatego, że dzięki mistrzowi Paryskiemu mamy to:


O Skoruszowym Burdelu - możemy przeczytać w tomiku 23, na stronie 17:

„B) S k o r u s z o w y   B u r d e l (1414, *1409m), zwany też krótko Burdelem (po słowacku także Burdel), jest małą polanką na samym grzbiecie Skoruszowego Działu, gdzie obecnie stoi domek służbowy TANAPu. (...)

Gdyby tylko się udało, tak teoretycznie, możnaby na przykład powiedzieć:

-    Wiesz, mamo, przez dwa tygodnie mieszkałem w burdelu!
Jak się to komuś to uda – musi nam donieść, czy to drogi, czy tani nocleg. No i jeszcze kilka takich „dodatków”...

Myślałem, że w naszych górach jest tylko jeden Burdel. Oczywiście jedno miejsce o takiej nazwie, w „znaczeniu topograficznym”. Ale jak tak zacząłem szukać – okazało się, po pierwsze, że jest też drugi Burdel – Kołowy. O nim znajdujemy też w tomiku 23 to [str. 7]:
W dolnej części Doliny Kołowej, nad lewym brzegiem Kołowego Potoku, znajduje się wśród lasu niewielka, pochyła polana K o ł o w y   B u r d e l (ok. 1360 m), zwana też po prostu Burdel.

Tak więc – nie wiem, czy ktoś z Was był w Burdelu. Piszcie! O tym Burdelu - z wielkiej litery. O ten z małej – nie pytam...


Znalazłem jeszcze to, co mistrz Paryski napisał sam o genealogii nazwy "Burdel" w Tatrach:

"Nazwa Burdel, pochodzenia zapewne wołoskiego (rumuńskiego), występuje niejednokrotnie w pobliskiej części Karpat na oznaczenie polan górskich i nawet osiedla (w Zakopanem, na Olczy), w gwarach małopolskich (jako rzeczownik pospolity) oznacza też stary, zniszczony budynek.. Nazwa ta nie ma żadnego związku z powszechnie znanym literackim znaczeniem słowa burdel, mimo że obecnie nawet górale dla nazwy Burdel (np. na Olczy i w Zadnich Koperszadach) podają czasem taką pikantną, ale mylną etymologię."
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd